Search
Generic filters
عادت های اتمی

چگونه هر روز ۱درصد بهتر از روز قبل باشیم؟

کتاب عادت‌های اتمی

اگر به این موضوع مثل یک مسئله ریاضی نگاه کنیم خیلی ساده‌ است، اگر شما می‌توانستید هر روز فقط ۱% بهتر از روز قبل شوید در پایان یک سال شما ۳۷ برابر بهتر از روزی هستید که این برنامه را آغاز کردید و اگر برای یک سال، هر روز یک درصد بدتر شوید در انتهای سال تقریبا به صفر خواهید رسید. کتاب عادت‌های اتمی به همین موضوع می‌پردازد که شما چگونه این کار را به بهترین شکل انجام دهید.

 

کتاب عادت‌های اتمی

نکته جالب اینجاست که همه می‌خواهند تغییر کنند، همه می‌خواهند به سرعت در رفتار و عادات خود تغییرات بزرگ ایجاد کنند اما چیزی که شاید از آن غفلت کنیم آن است که انتخاب‌ها و عادت‌های کوچک هر روز در حال تغییر ما هستند. در ادامه می‌خواهیم در مورد ۴ مرحله‌ی ایجاد و ساخت یک عادت صحبت کنیم.

چگونه عادت‌های خوب را در خودمان به‌وجود آوریم و عادت‌های بد را تغییر دهیم؟

  1. توجه
  2. خواستن
  3. انجام
  4. علاقه

توجه

در بحث به اجرا درآوردن برنامه‌ها و اهداف در کتاب عادت‌های اتمی، بیشتر مردم فکر می‌کنند که مشکل آن‌ها در کمبود انگیزه است، درصورتیکه مشکل واقعی در نداشتن شفافیت است.

ما فکر می‌کنیم که برای تبدیل یک رفتار به عادت نیاز به انگیزه و قدرت اراده داریم. با خودمان فکر می‌کنیم اگر فقط انگیزه‌ نوشتن را داشتم، اگر فقط اراده داشتم برای شروع ورزش کردن، اگر حس درس خواندن را داشتم پس حتما شروع به انجام دادن آن‌ها می‌کردم اما چون برنامه‌ای برای انجام آن‌ها نداریم، صبح‌ها از خواب بیدار می‌شویم درحالی‌که با خود فکر می‌کنیم آیا امروز برای ورزش کردن احساس انگیزه می‌کنم یا نه.

مطلب پیشنهادی
بهترین نرم‌افزارهای اندروید برای برنامه‌ریزی روزانه

به‌جای آن باید مرحله‌ی تصمیم‌گیری را از این فرآیند حذف کنید. به این معنا که دقیقا مشخص کنید چه زمانی؟ کجا؟ و چگونه می‌خواهید یک فعالیت را انجام دهید. البته همه ما می‌دانیم که اجرای آن سختی‌های خود را دارد و ممکن است با چالش‌های زیادی روبرو شوید به همین خاطر و برای اینکه مطمئن شوم نقشه خوبی را طراحی می‌کنید با شما یک تکنیک کوچک را به اشتراک می‌گذارم: تصور شکست (failure pre-mortem)

از شما می‌خواهم به عادت، امتحان، پروژه و یا هر هدف مهم دیگری که برای انجام در ذهن دارید فکر کنید و سپس ۶ ماه آینده را تصور کنید، هنگامی که شکست خورده‌اید و در حال تعریف داستان شکست خود برای دیگری هستید.

چرا این اتفاق افتاد؟ چه مشکلاتی باعث شد شما نتوانید عادت خود را حفظ کنید؟ یکبار که به تمام این موارد فکر کنید قادر خواهید بود مسیر روبرو را روشن‌تر ببینید و نقشه بهتری ترسیم کنید.

خواستن

در کتاب عادت‌های اتمی یکی دیگر از عوامل موثر در ساختن رفتار و عادت‌های انسانی که معمولا هم اهمیت آن نادیده گرفته می‌شود محیط اطراف ما است. شرایط زندگی بر روی انتخاب‌های ما تاثیر می‌گذارند.

در اکثر مواقع ما یک هدف را انتخاب می‌کنیم چون تنها گزینه‌ی پیش روی ماست، اما می‌توانیم قربانی شرایط نباشیم و انتخاب‌های خود را به گونه‌ای مدیریت کنیم که عادت‌های خوب را آسان‌تر و عادت‌های بد را سخت‌تر کند.

اگر می‌خواهید تمرین گیتار خود را افزایش دهید، ساز خود را در مرکز خانه قرار دهید تا مرتب جلو‌ی چشمتان باشد. اگر می‌خواهید بیشتر مطالعه کنید، صبح‌ها پس از مرتب کردن تخت، کتابی که می‌خواهید دنبال کنید را روی بالش قرار دهید تا پس از برگشت از کار و یا پیش از خواب چند صفحه‌ای بخوانید.

در محیط‌های مسموم شما نمی‌توانید روند مثبت خود را حفظ کنید. شاید بتوانید یک یا دوبار با قدرت اراده با فضای منفی مبارزه کنید اما نمی‌توانید دائما این جنگ را ادامه دهید.

انجام

در ابتدای ساخت یک عادت مهمترین کار این است که غر نزنید و مدت زمانی را که باید، صرف اجرای برنامه کنید. برای انجام آن کار تمرکز کنید و به یاد داشته باشید که هر روزی که عادت خود را تکرار می‌کنید یک قدم به هدفی که برای خود تعیین کرده‌اید نزدیک‌تر می‌شوید.

معمولا وقتی به ساخت یک عادت فکر می‌کنیم، تنها نقاط موفقیت و انتهایی به ذهنمان می‌آیند مثل وقتی که می‌خواهیم ده کیلوگرم لاغرتر باشیم،‌می‌خواهیم درآمد خود را دو برابر کنیم و یا زبانی جدید یاد بگیریم. به نقاط ابتدایی یک عادت نگاه کنید.

مطلب پیشنهادی
با این خودکارهای جادویی؛ زیبا بنویسید!

تا جایی که می‌توانید نقطه‌ی آغاز را ساده‌تر کنید،‌ اجرای روتین خود را متوقف نکنید و خواهید دید نتیجه‌ی نهایی مورد انتظارتان به وقوع می‌پیوندد.

علاقه

تنها دلیلی که برای تکرار یک رفتار وجود دارد،‌ لذت بردن از آن است. ما از نتیجه گرفتن خوشحال می‌شویم،‌. اگر از کاری که انجام می‌دهیم، ‌لذت نبریم احتمال انجام دادن آن برای مدت طولانی خیلی کم است یکی از مشکلات ساخت عادت‌های خوب، این است که سختی‌هایی که می‌کشید دیر به نتیجه می‌رسند و این به آن معناست که نیاز دارید تا در طی این پروسه برای خودتان جایزه بگذارید.

سث گودین، نویسنده‌ آمریکایی یک جمله‌ی معروف دارد:

بهترین راه برای تغییر عادت‌های قدیمی، تغییرهای کوچک روزانه‌است.

پیشنهاد من این است: یک تقویم دیواری تهیه کنید و روزی که به عنوان مثال به ازای هر روزی که ۳۰ دقیقه ورزش خود را انجام میدهید روی تقویم یک علامت ضربدر بگذارید. نکته‌ مهم نشکستن این زنجیره‌است. مهم نیست که خیلی خسته هستید و یا حرکات سخت را نمی‌توانید به خوبی انجام دهید، ادامه دهید و در برابر جا زدن مقاومت کنید.

هر روزی را که روی تقویم علامت می‌زنید احساس رضایت را در خودتان احساس می‌کنید چون که می‌دانید که بهترین کاری که در آن روز برای رسیدن به هدفتان می‌توانستید انجام دهید را، انجام داده‌اید.

عادت‌های اتمی به شما کمک می‌کند که مرحله به مرحله این تغییر بزرگ را ایجاد کنید. شما هر روز یک قدم به آن چیزی که می‌خواهید نزدیک‌تر می‌شوید. نیاز نیست که همیشه عالی باشید هیچ‌کس نمی‌تواند. فراموش نکنید هدف فقط تمام کردن یک کتاب نیست، تبدیل شدن به یک آدم با مطالعه‌ است. تبدیل کردن یک عادت به بخشی از هویت فردی است.

 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *