Search
Generic filters
ظروف مناسب ماکروویو

کدام ظرف برای ماکروویو مناسب است؟

فرض کنید که پس از گذراندن یک روز کاری طولانی، هوس نوشیدن یک لیوان شیر یا قهوه گرم را کرده‌ باشید یا زمانی که برای رفتن به محل کار عجله دارید بخواهید صبحانه خود را در ماکروویو گرم کنید، چه احساسی به شما دست می‌دهد اگر ظرف غذای شما در ماکروفر بترکد؟ احساسی کاملا ناخوشایند! در این مطلب از مجله پلازیو درباره ظروف مناسب ماکروویو و بایدها و نبایدهای مربوط به آن بیشتر بدانید.

از کجا بفهمیم یک ظرف مناسب ماکرویو است؟

علاوه‌بر اینکه برخی از برندها، روی ظروف تولیدی خود برچسب قابلیت استفاده در ماکروویو و ماکروفر را قرار داده‌اند، اما بهتر است با یک آزمایش ساده شخصا از این موضوع اطلاع پیدا کنید. برای این کار، درون ظرف مورد نظر خود آب ریخته و ظرف را به مدت یک دقیقه و با دمای بالا در مخزن ماکروفر قرار دهید.

مطلب پیشنهادی
تفاوت ماکروفر، ماکروویو، توستر و سولاردام در چیست؟

پس از خارج کردن ظرف، به بدنه آن دست بزنید اگر آب درون ظرف جوش باشد اما بدنه سرد، ظرف مورد نظر قابلیت استفاده در مایکروویو را دارا است اما اگر بشقاب داغ باشد و آب درون آن سرد، یعنی این ظرف برای استفاده درون مایکروویو و ماکروفر ایمن نیست.

ظروف مناسب و نامناسب ماکروویو

ظروف مناسب و نامناسب ماکروویو

ظرف چینی 

اگر ظرف چینی زیاد نازک نباشد و نقش طلایی یا نقره‌ای و طرح‌های فلزی نداشته باشد برای گرم کردن غذا در ماکروویو و ماکروفر مناسب است. ظرف‌های مخصوص این د روزنه‌ای برای خروج بخار دارند اما در صورت نبود این روزنه، درب ظرف را باید با فاصله از ظرف قرار داده یا مایل قرار دهید تا بخار غذا خارج شود.

مطلب پیشنهادی
نحوه کار با آون توستر

ظرف سرامیکی

اگر در لعاب ظرف سرامیکی، فلز به کار رفته باشد این ظرف به دلیل جذب گرما مناسب ماکروویو و ماکروفر نیست؛ بنابراین به دنبال ظرف سرامیکی برای دستگاه خود باشید که لعاب آن فلز ندارد. برخی از سرامیک‌ها نیز به دلیل پخت کوتاه‌مدت در کوره، در ماکروویو منبسط شده و می‌ترکند.

  ظروف مناسب و نامناسب ماکروویو

ظرف سفالی

در ظروف سفالی سوراخ‌هـای ریز و ذره‌بینی وجود دارد که مقداری آب یا بخار آب در آن جمع می‌شود. این ذرات آب، امواج ماکروویو را جذب می‌کند و از این رو ظرف ممکن است بسیار داغ شود و گرما را کمتر به غذا منتقل کند.

مطلب پیشنهادی
بهترین برند ساندویچ ساز در بازار چه ویژگی‌هایی دارد؟

ظرف بلوری

برای گرم کردن مواد پروتئینی و سبزیجات، ظرف بلور معمولی و ساده بسیار مناسب است. بلور رنگی ممکن است حاوی مقادیری فلز باشد که برای ماکروویو خوب نیست. برای مواد چرب و قندی بهتر است از ظروف نشکن پیرکس و نشکن استفاده کنید زیرا قند و چربی گرمای زیادی جذب می‌کنند و این گرما بلور معمولی را می‌ترکاند.

ظروف مناسب و نامناسب ماکروویو

ظرف کاغذی

از انواع ظروف کاغذی یا مقوایی می‌توانید برای پختن یا گرم کردن غذاهای کم آب یا یخ‌زدایی از مواد غذایی استفاده کنید. ظرف یا حوله کاغذی برای باز کردن یخ نان فریز شده و تنوری کردن سیب‌زمینی درسته مناسب است.

مطلب پیشنهادی
تفاوت آون توستر و توستر چیست؟

لیوان مسافرتی

به‌طور معمول روی لیوان و ماگ‌های مسافرتی عبارت “قابل استفاده در ماکروویو” ذکر شده، اگر نه از گذاشتن لیوان استیل در ماکروویو پرهیز کنید زیرا به دستگاه آسیب می‌رساند. 

استفاده از چه ظرف‌هایی در مایکروویو ممنوع است؟

ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف

کیسه‌های پلاستیکی سبک، ظروف یکبار مصرف و همچنین لیوان‌های مسافرتی پلاستیکی داخل اجاق مایکروویو ذوب می‌شوند. قبل از حرارت دادن سایر ظروف پلاستیکی برچسب یا علامت «ایمن برای استفاده در مایکروویو» را مطالعه کنید. از گذاشتن ظروف پلاستیکی متفرقه و بدون برچسب در دستگاه جدّا خودداری کنید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *