Search
Generic filters
کدام ویتامین‌ها را نباید با هم مصرف کرد؟

کدام ویتامین‌ها را نباید با هم مصرف کرد؟

مصرف برخی از ویتامین‌ها به صورت همزمان با هم ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد بدن، تداخل در متابولیسم و همچنین مسمومیت بدن شود. پزشکان معتقدند که مصرف همزمان برخی از ویتامین‌‌ها می‌تواند برای بدن بسیار مضر و خطرناک باشد. این مطلب از مجله پلازیو را با معرفی ویتامین‌هایی که نباید با هم مصرف کرد مطالعه کنید.

اثر ویتامین‌ها ممکن است با دریافت برخی مواد مغذی دیگر افزایش و یا کاهش یابد.

برخی از ویتامین‌ها به شکل اولیه خود به راحتی در بدن جذب نمی‌شوند و برای جذب و اثر بیشتر باید همراه با سایر ویتامین‌هایی که به روند جذب آن‌ها کمک می‌کنند، مصرف شوند. از طرف دیگر مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نیز می‌تواند باعث کاهش یا افزایش جذب ویتامین‌ها در بدن شوند.

قواعد کلی مصرف ویتامین‌ها

 • به طور کلی ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین  A، D، E، K و امگا ۳ بهتر است که همراه با وعده‌های غذایی ناهار یا شام میل شوند، زیرا چربی موجود در غذا باعث جذب بهتر آن‌ها می‌شود.
 • مکمل‌هایی که حاوی آهن هستند مانند ففول، فروس سولفات، فرودین و مواردی از این قبیل، نباید همراه با مکمل‌های کلسیم مصرف شوند و مصرف آن‌ها حداقل باید با ۲ ساعت فاصله باشد. همچنین، فراورده‌های حاوی آهن بهتر است با معده خالی خورده شوند، چرا که غذا مانع جذب آهن می‌شود. بعضی از غذاهای گیاهی نظیر سبزیجات و غلات و همچنین نوشیدنی‌هایی نظیر قهوه و چای مانع از جذب آهن می‌شوند. در مقابل مصرف همزمان مواد غذایی دارای ویتامین C مانند آب پرتقال، لیمو و … به جذب بهتر آهن کمک می‌کند.
 • مکمل‌های کلسیم از نوع کربنات کلسیم، بهتر است همراه غذا خورده شوند تا جذب آن افزایش یابد، در حالی‌که انواع دارای سیترات کلسیم را می‌توان همراه با غذا یا بدون غذا میل کرد.
 • مصرف مکمل روی (یا زینک) نیز بهتر است با حداقل ۲ ساعت فاصله از مکمل‌های آهن و کلسیم باشد.
 • ویتامین  E نیز نباید همزمان با مکمل آهن مصرف شود چون جذب گوارشی آهن را کاهش می‌دهد.
کدام ویتامین‌ها را نباید با هم مصرف کرد؟

کدام ویتامین‌ها را نباید با هم مصرف کرد؟

اثرات متقابل برخی ویتامین‌ها 

ویتامین A: دریافت مقادیر کافی ویتامین C و E به حفظ سطح جذب ویتامین A در بدن کمک می‌کند. در مقابل مصرف زیاد الکل باعث تجزیه ویتامین A  می‌گردد. از طرف دیگر، دریافت زیاد مس، آهن و منگنز می‌تواند ویتامین A را اکسیده کرده و در نتیجه باعث کاهش ذخایر آن گردد.

مکمل ویتامین A: مصرف دوز بالای این ویتامین در زنان باردار باعث بروز نقایص مادر زادی می‌شود.

بتاکاروتن پیش ساز ویتامین A: ویتامین A اگر همراه با چربی‌ها مصرف شود، خیلی خوب جذب می‌شود. برای مثال مصرف مقادیر کمی روغن زیتون همراه با سالاد باعث افزایش جذب کاروتن موجود در هویج رنده شده موجود در سالاد می‌گردد.

ویتامین B کمپلکس:  مصرف زیاد قهوه، چای و نسکافه به علت وجود کافئین باعث دفع سریع‌تر ویتامین‌های محلول در آب می‌شوند. علاوه بر این، داروهای ضد بارداری نیز باعث کاهش سطح ویتامین‌های گروه B می‌گردند.

ویتامین B12: دریافت و جذب کافی فولات و اسید آمینه متیونین به حفظ ویتامین b12 کمک می‌کند.

مکمل ویتامین B: چای و قهوه اثرات نامطلوبی بر مکمل ویتامین B دارند، لذا باید از مصرف همزمان آن‌ها خودداری کرد.

فولات: اضافه کردن مقادیر کافی فولات در رژیم غذایی به حفظ ذخایر آهن در بدن کمک می‌کند.

ویتامین D: دریافت مقادیر زیاد آهن، مس و منگنز ویتامین D را اکسیداسیون کرده و در نتیجه باعث افزایش خطر کمبود ویتامین D می‌شود.

مطلب پیشنهادی
۱۰ بیماری شایع به دلیل کمبود ویتامین D

ویتامین E: دریافت کافی ویتامین C و سلنیوم به حفظ سطح ویتامین E در بدن کمک می‌کند. اما دریافت زیاد مس، آهن و منگنز می‌تواند ویتامین E را اکسیده کند و در نتیجه باعث کاهش ذخایر آن گردد. همچنین این ویتامین نباید همزمان با مکمل آهن مصرف شود چون جذب گوارشی آهن را کاهش می‌دهد.

کلسیم: کلسیم با آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین تداخل دارد. لذا مکمل کلسیم نباید همزمان با این داروها مصرف شود. همچنین مصرف همزمان لبنیات یا غذاهای حاوی کلسیم به علت ایجاد ترکیب پیچیده نامحلول با تتراسایکلین باعث کاهش جذب این دارو می‌شوند.

روغن ماهی: مکمل روغن ماهی ممکن است اثر داروی وارفارین را مختل کند. وارفارین داروی ضد انعقادی است که برای مبتلایان به مشکلات انعقادی تجویز می‌شود. همچنین مصرف مقادیر زیاد غذاهای غنی از ویتامین K می‌تواند اثرات ضد انعقادی وارفارین را کنترل کند.

اسید فولیک: غلظت اسید فولیک در خون به هنگام مصرف فنیتوئین (داروهای ضد صرع) و هیدرو کورتیزون که باعث افزایش تجزیه فولات در بدن می‌شوند کاهش می‌یابد. از این‌رو افرادی که فنی توئین دریافت می‌کنند به اسید فولیک بیشتری نیاز دارند.

قرص آهن: کم خونی بیماری است که ناشی از فقر آهن  بوده و این کمبود در زنان شیوع بیشتری دارد. اما اگر برخلاف صلاح‌دید پزشک مقادیر بالایی آهن دریافت کنید، مازاد آهن غیرضروری در بدن انباشته می‌شود و می‌تواند در بدن سمی شود. همچنین زیاده‌روی در مصرف آهن با گذشت زمان موجب تغییر رنگ پوست، بزرگ شدن کبد، درد شکمی، ریتم نامرتب قلب و عوارض دیگر می‌شود.  

کدام ویتامین‌ها را نباید با هم مصرف کرد؟

کدام ویتامین‌ها را نباید با هم مصرف کرد؟

مواردی که پس از مصرف ویتامین‌ها نباید خورد

قهوه، چای و انواع نوشیدنی‌های شیرین می‌تواند مانع از جذب کامل ویتامین‌ها و مواد معدنی از مکمل‌های غذایی ‌شود. قرص‌ها را همراه با آب یا آب‌میوه طبیعی مصرف کنید. بهتر است از مصرف نوشیدنی‌های دیگر حداقل به مدت دو ساعت اجتناب کنید.

زمان مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها

ویتامین‌هایی که باید صبح تا ظهر مصرف شوند

 • ویتامین B1: این ویتامین به سوخت‌وساز بدن کمک کرده و از سیستم عصب نیز حمایت می‌کند.
 • ویتامین B12: این مکمل برای ایجاد گلبول‌های قرمز استفاده می‌شود و در زمان اضطراب آرامش ایجاد می‌کند.
 • آهن: به بدن شما کمک می‌کند تا اکسیژن را انتقال دهد و به سیستم دفاعی بدن نیز کمک می‌کند.
 • Q10: از بیماری قلبی جلوگیری می‌کند و عملکرد جنسی را بهبود می‌بخشد.
 • ویتامین C: به بدن کمک می‌کند تا بافت جدید بسازد و دندان‌ها و سیستم ایمنی را قوی نگه‌می‌دارد.
مطلب پیشنهادی
خواص ویتامین‌ها

هر یک از ویتامین‌های بالا‌ تاثیر قوی روی بدن می‌گذارند و مصرف آن‌ها هنگام صبح انرژی مورد نیاز بدن را در کل روز تأمین می‌کند. ویتامین C به جذب آهن کمک می‌کند، بنابراین توصیه می‌شود که ویتامین C و قرص آهن را باهم مصرف کنید.

ویتامین‌هایی که نباید با هم مصرف کرد

ویتامین‌هایی که نباید با هم مصرف کرد

ویتامین‌های که باید با غذا مصرف شوند

ویتامین A: برای حفظ سلامت بینایی ،پوست و مثانه لازم است.

ویتامین E: از غشای سلولی محافظت می‌کند و بروز خطر مشکلات قلبی را کاهش می‌دهد.

ویتامین D: مانع از بروز دیابت و بعضی از انواع سرطان می‌شود.

ویتامین K: استخوان‌ها و رگ‌ها را قوی نگه می‌دارد.

لیکوپن: خطر بروز بیماری قلبی و خونی و برخی انواع سرطان را کاهش می‌دهد.

لوتئین: چشم‌ها را سالم نگه می‌دارد و از سرطان روده بزرگ پیشگیری می‌کند.

این‌ ویتامین‌ها قابل‌حل در چربی هستند و باید نزدیک یا همزمان با وعده‌های غذایی و یا میان وعده‌های حاوی چربی نظیر آووکادو، زرده تخم‌مرغ و یا روغن زیتون مصرف شود تا بهتر و به‌درستی در بدن جذب شوند. مصرف این ویتامین‌ها به همراه غذا باعث آزاد شدن بهینه آنزیم‌های صفراوی و پانکراس در معده می‌شود که برای جذب ویتامین‌های محلول در چربی مورد نیاز است.

ویتامین‌هایی که نباید با هم مصرف کرد

ویتامین‌هایی که نباید با هم مصرف کرد

ویتامین‌هایی که باید هنگام عصر مصرف شوند

کلسیم: برای تقویت استخوان‌ها و بسیاری از فعالیت‌های بدن ضروری است.

منیزیم: برای فعالیت سالم عضلانی و اغلب عملکردهای بدنی مورد نیاز است.

بدن از این دو ماده معدنی( کلسیم و منیزیم) هنگام استراحت استفاده می‌کند. این مواد معدنی بدن شما را آرام می‌کند و از بروز برخی اختلالات خواب پیشگیری می‌کند. همچنین هرگز نباید مکمل‌های آهن را همزمان با کلسیم مصرف کرد زیرا هیچ یک به‌درستی در بدن جذب نمی‌شود. برای به دست آوردن خاصیت آن‌ها فاصله حدود ۴ ساعت بین مصرف هرکدام لازم است. ملاتونین هم باعث خواب می‌شود بنابراین شما باید آن را یک تا دو ساعت قبل از خواب مصرف کنید.

جمع بندی

بدن ما مدام از ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده و خود را پاک‌سازی می‌کند. ویتامین‌ها باید به طور منظم مصرف شوند تا عمل جذب و هضم آن‌ها به خوبی انجام شود. در این مطلب از مجله پلازیو درباره زمان مصرف ویتامین‌ها، ویتامین‌هایی که نباید باهم مصرف شوند و اثرات متقابل ویتامین‌ها توضیح دادیم. دقت داشته باشید که در مورد نحوه، میزان و مدت زمان مصرف ویتامین‌ها از پزشک مشورت بگیرید. همچنین از آنجا که بسیاری از غذاها سرشار از مواد مغذی هستند، باید بدانید که هنگام خوردن کدام غذا باید از مصرف کدام ویتامین اجتناب کنید. 

‫۱/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

یک نظر

 1. ناهید پاسخ

  من شنیده بودم کلسیم رو نباید بعدظهر و شب مصرف کرد چون داخل کلیه رسوب میکنه اما شما گفتین عصر به بعد مصرف بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *