Search
Generic filters
یک بالش خوب چه ویژگی هایی دارد

یک بالش خوب چه ویژگی هایی دارد؟

هر انسانی یک‌سوم عمر خود را در خواب می‌گذراند. خوب است بدانید که بخش بزرگی از آرامش روحی و استراحت مغزی با کمک یک خواب مناسب و کافی در طول شب تامین می‌شود. یک بالش ایده‌آل می‌تواند تا حد زیادی کیفیت استراحت را بالا برده و مانع از دردهای عضلانی در نواحی شانه و گردن شود. در این مقاله از مجله پلازیو به طرح این پرسش پرداخته‌ایم که یک بالش خوب چه ویژگی هایی دارد و هنگام خرید بالش باید به چه نکاتی توجه کرد. با ما همراه باشید.

مواد پرکننده بالش چیست؟

مواد پرکننده بالش بخش مهمی از کیفیت آن را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین جای تعجب نیست اگر نمی‌توانید روی بالش‌های خاصی بخوابید یا به فقط نوع خاصی از بالش‌ها عادت داشته باشید. انتخاب بالش براساس مواد پُرکننده عمدتا به فرم خوابیدن، میزان ارتجاعی بودن مواد و مشکلات عضلانی در ناحیه فوقانی گردن و کمر بستگی دارد.

مطلب پیشنهادی
راهنمای خرید یک تشک ایده‌آل

کُرک: کرک در واقع به پرز نرم قسمت‌های زیرین پر پرندگانی مثل اردک، غاز یا قو گفته می‌شود که معمولا در ترکیب با پر استفاده می‌شود. در این بالش ¾ از کرک و ¼ از پر استفاده می‌شود. اولین مزیت بالش کرکی این است که سبک بوده و انعطاف‌پذیری بالایی دارد. این انعطاف‌پذیری ممکن است برای افرادی که دچار عارضه‌های گردنی هستند چندان مناسب نباشد، زیرا سر تا حد زیادی در بالش فرو می‌رود و ارتفاع سر از زمین کم می‌شود. پر طبیعی پرندگان هم دوام این بالش را بالا برده و هم قیمت آن را، البته ممکن است بوی نامطبوعی نیز ساطع کند. هر از گاهی هم باید این بالش را پف داد تا به حالت اولیه بازگردد.

راهنمای انتخاب بالش

راهنمای انتخاب بالش

پلی‌استر: بالش پلی‌استر قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته و در مقایسه با بالش کرکی قیمت کمتری دارد. پلی‌استر در دو نوع سیلیکونی‌شده و معمولی تولید می‌شود. پلی‌استر سیلیکون‌دار انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و شبیه با مواد کرک، نرم و سبک هستند، اما دوام آنها از بالش کرکی کمتر است. عمر بالشی که از مواد پلی‌استر پر شده کمتر از دو سال است یعنی پف آن به مرور می‌خوابد و با هر شست‌وشو کیفیت آن افت پیدا می‌کند. پلی‌استر جاذب چربی صورت و رطوبت است، بنابراین مجبور خواهید بود در فواصل زمانی کوتاه‌مدت بالش را شست‌وشو دهید.

بالش لاتکس

بالش لاتکس

پر: پر پرندگانی چون اردک یا غاز، مواد پرکننده بالش پر را تشکیل می‌دهد. معمولا در این بالش از کرک نیز استفاده می‌شود، اما نسبت آن کمتر است.   بالش‌های کرک و پر درصورتی‌که مقدار کرک‌شان بیشتر از ۱۰ درصد نباشد همان بالش پر تلقی می‌شوند. بالش پر کمی سفت است. دوام بالش پر از بالش‌های پلی‌استری بیشتر است. پر مثل کرک می‌تواند حساسیت‌زا بوده و بوی ناخوشایندی بدهد.

مطلب پیشنهادی
بهترین بالش دور گردنی طبی و مسافرتی

پنبه: پنبه نیز مانند سایر الیاف طبیعی بسیار نرم‌تر و راحت‌تر بوده و قابل تنفس است. شستن بالش‌های پنبه‌ای نیز ممانعتی ندارد. البته الیاف پنبه پس از چندماه و بعد از هر بار شست‌وشو کیفیت خود را از دست می‌دهند و پف آن می‌خوابد. به همین دلیل است که به مواد پنبه‌ای درصد کمی از الیاف مصنوعی اضافه می‌شود تا شکل خود را از دست ندهند یا به مدت طولانی‌تری فرم خود را حفظ کنند. خنکی پنبه در مقایسه با با پلی‌استر و فوم، این بالش را برای استفاده در فصل تابستان مناسب کرده است.

راهنمای خرید انواع بالش

راهنمای خرید انواع بالش

مموری فوم: مموری فوم در واکنش به حرارت بدن و فشار وارد شده بر آن انعطاف نشان داده و فرم بدن را می‌گیرند. وقتی سر خود را از روی بالش برمی‌دارید به حالت ابتدایی بازمی‌گردد. بزرگترین مزیت این بالش نسبت به دیگر بالش‌ها، حمایت ۱۰۰درصدی از سر و گردن است. خاصیت ارتجاعی و محافظت‌کنندگی این بالش نیز موجب کاهش گرفتگی و ناراحتی در ناحیه گردن می‌شود.

لاتکس: لاتکس ماده‌ای طبیعی است که از شیره درختانی نظیر کائوچو به‌دست می‌آید. بالش‌های لاتکس در محافظت‌کنندگی و کاهش فشار، شبیه به مموری فوم عمل می‌کنند، اما سبک‌تر و تنفس‌پذیرترند. بالش‌های لاتکس درجه سفتی متفاوتی دارند و در زمان استفاده فرم سر و گردن را به خود می‌گیرند، اما قادرند به حالت اولیه برگردند.

ویژگی های بالش استاندارد

ویژگی های بالش استاندارد

کدام بالش برای من مناسب است؟

بالش‌های نرم و سبک با مواد پرکننده طبیعی مانند کرک و پر و پنبه پر شده‌اند. بنابراین در صورتی که به بالش نرمی نیاز دارید باید به دنبال بالش‌هایی با مواد طبیعی باشید.

اگر علاوه بر انعطاف بالش به دنبال کمی سفتی نیز هستید، بالش‌ پلی‌استری انتخاب مناسبی بوده و از بالش کرک کمی سفت‌تر است.

مطلب پیشنهادی
کیسه خواب مناسب طبیعت گردی

اگر بالش فشرده و متراکم می‌خواهید انواع مموری فوم و لاتکس را امتحان کنید. این بالش‌ها بر اثر استفاده، کمی نرم‌تر می‌شوند و محافظت‌کنندگی بالایی دارند.

راهنمای خرید یک بالش خوب

یک بالش خوب چه ویژگی هایی دارد

سفتی و ارتفاع بالش چقدر باشد؟

سفتی بالش تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد. اگر شب‌ها روی شکم می‌خوابید از بالش‌های نرم استفاده کنید. برای خوابیدن به پهلو نیز بالش‌های سفت‌تر مناسبند. اگر دچار عارضه‌‎های گردنی هستید از بالش‌های نسبتا سفت برای خوابیدن کمک بگیرید. معمولا افرادی که بالش را کاملا زیر سر خود قرار می‌دهند با بالش‌های کم‌ارتفاع و متوسط احساس بهتری خواهند داشت. اما اگر بالش را به طور کامل زیر سر خود قرار نمی‌دهید بهتر است از بالشی با ارتفاع بلندتر استفاده کنید. البته ارتفاع بالش نیز نسبی است.

یک بالش خوب چه ویژگی هایی دارد

یک بالش خوب چه ویژگی هایی دارد

بالش و طرز خوابیدن

به پهلو: وقتی به پهلو می‌خوابید، سر هم‌تراز با ستون فقرات قرار نمی‌گیرد. بنابراین به بالش بلندتری احتیاج خواهید داشت که سر را در راستای گردن بالا بیاورد.

روی شکم: اگر عادت به خوابیدن روی شکم دارید، بهتر است از بالشی نازک و کم‌ارتفاع استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی
بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک

به پشت: خوابیدن به پشت خودبه‌خود به حفظ راستای طبیعی سر، گردن و ستون فقرات کمک می‌کند. بنابراین اگر معمولا به پشت می‌خوابید، بالشی با ارتفاع متوسط کفایت می‌کند.

راهنمای خرید بالش

راهنمای خرید بالش

با انتخاب یک بالش مناسب، خوابی آرام و راحت خواهید داشت که تاثیر آن را به وضوح در سلامتی کلی و نشاط خود احساس خواهید کرد.

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *