Search
Generic filters

۵ روتین روزانه برای تقویت ذهن

زوال عقل، آلزایمر یا فراموشی از عارضه‌هایی است که با پیر شدن سلول‌های مغزی ایجاد می‌شود. پیری سلول‌های مغز نه صرفا به دلیل بالا رفتن سن بلکه به دلایل دیگری همچون سکته مغزی و شوک نیز به وجود می‌آید و انتقال بین سلولی در مغز را از بین می‌برد. اینگونه است که خاطرات قدیمی کمرنگ می‌شوند. با این حال جای نگرانی نیست چراکه راه‌حل‌هایی وجود دارد تا به کمک آنها عملکرد ذهنی افزایش یابد. همانطور که  تمرینات قدرتی، به مرور موجب تقویت ماهیچه‌ها می‌شود، ورزش‌های ذهنی نیز به عملکرد بهتر مغز کمک می‌کنند و ریسک زوال عقل را تا نقطه قابل توجهی کاهش می‌دهند. در این مقاله از مجله پلازیو به به معرفی برخی از ۵ روتین روزانه و ورزش برای تقویت ذهن می‌پردازیم.  

مطلب پیشنهادی
ورزش یوگا چیست و چه فوایدی دارد؟

ورزش جسمانی برای تقویت ذهن

یادگیری یک ورزش جسمانی جدید، یک ورزش ذهنی نیز مفید تلقی می‌شود. پیری سلول‌های مغزی و ناکارایی آنها به مرور موجب افسردگی شده و افسردگی با خود کم‌تحرکی به همراه دارد. با ورزش منظم وضعیت قلب و عروق بهبود پیدا می‌کند، اختلالات خواب بهبود می‌یابد و به اعضای بدن هماهنگی و تعادل می‌دهد. ورزش‌های حرفه‌ای و قهرمانی لزوما از ابتلا به فراموشی جلوگیری نخواهد کرد اما ورزش‌های روزانه در بهبود عملکرد مغز بسیار موثر است. بنابراین پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری، یوگا، رقص و سایر ورزش‌هایی که نیاز به هماهنگی بین اعصاب و ماهیچه‌ها را دارند فراموش نکنید.

ورزش جسمانی برای تقویت ذهن

ورزش جسمانی برای تقویت ذهن

نواختن یک ساز برای آرامش ذهن

شواهد علمی وجود دارد که یادگیری موسیقی حتی به میزان اندک، تاثیر طولانی‌مدت بر عملکرد مغز دارد. تلاش برای نواختن یک ساز، جریان خون نیم‌کره چپ مغز را افزایش می‌دهد و این یعنی افزایش قدرت انعطاف مغز. با آزمایشات تجربی انجام شده، به نظر می‌رسد که موسیقی می‌تواند اضطراب، افسردگی، اختلالات خواب، اختلالات بیش‌فعالی کمبود توجه، اختلال استرسی و اسکیزوفرنی را تا حد زیادی بهبود بخشد. بنابراین بدون توجه به سنی که دارید، شروع به نواختن یک ساز و آموزش موسیقی کنید و تاثیر قابل توجه آن را بر بهبود تمرکز و آرامش خود ببینید.

نواختن یک ساز برای آرامش ذهن

نواختن یک ساز برای آرامش ذهن

یادگیری زبان دوم برای تقویت ذهن 

فراموشی با زوال عقلی کاملا متفاوت است. فراموشی معمولا در هر سنی اتفاق می‌افتد و بسیار پیش می‌آید که ما در به یاد آوردن آدرس، رمز کارت اعبتاری یا نام افراد دچار فراموشی شویم. هرچند که هنوز به‌طور قطع مشخص نیست که یادگیری یک زبان جدید در بزرگسالی بتواند روی عملکرد مغز به نحو موثری عمل کند، اما پژوهش‌های انجام شده روی افراد دو زبانه نشان می‌دهد که اولین نشانه‌های آلزایمر ۴.۵ سال دیرتر از افراد تک‌زبانه ظهور می‌کند.

مطلب پیشنهادی
فیلم و سریال انیمیشن برای یادگیری زبان انگلیسی

دوزبانه‌ها معمولا در انجام چندکار به طور همزمان بهتر عمل می‌کنند و این یعنی روابط بین‌سلولی در مغز افرادی که از کودکی دوزبانه بوده‌اند یا در سنین بالاتر اقدام به یادگیری زبان کرده‌اند، بیشتر است.

یادگیری زبان دوم برای تقویت ذهن 

یادگیری زبان دوم برای تقویت ذهن

یادگیری شطرنج برای تمرکز ذهن

گم‌کردن کلیدها، فراموش کردن بستن شیر آب یا درب یخچال یا فراموش کردن برنامه‌های شخصی عمدتا به دلیل عملکرد ضعیف مغز است که منجر به عدم تمرکز می‌شود. براساس مطالعات انجام شده توسط محققان آلمانی، بازی‌های فکری مثل شطرنج هر دو نیم کره مغز را پرورش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی
بهترین اسباب بازی فکری برای کودکان

برای انجام بازی شطرنج باید حرکات حریف را به خاطر سپرد، از این رو کسانی که شطرنج بازی می‌کنند سازماندهی ذهنی بیشتری دارند. همچنین با توجه به اینکه شطرنج به تمرکز بالایی نیاز دارد توانایی تمرکز افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند نیز بیشتر است.

یادگیری شطرنج برای تمرکز ذهن

یادگیری شطرنج برای تمرکز ذهن

تمرین تجسم و کار با چشم‌های بسته

انجام موقتی کارها با چشمان بسته کمک می‌کند تا مغز برای به یاد آوردن مکان دقیق اجسام و حرکت دادن صحیح آنها تلاش بیشتری کند. شستن ظروف و لباس‌ها و دوش گرفتن با چشم بسته کارایی مغز را بالا می‌‌برد. به خاطر سپردن لیست مواد غذایی نیز می‌تواند بسیار دلهره‌آور باشد. به همین جهت برای به خاطر سپردن یک قلم جنس می‌توانید آن را با چیز دیگری که با آن در ارتباط است مرتبط کنید.

‫۵/۵ ‫(۲ نظر)
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *