Search
Generic filters
کتابخوانی در تعطیلات

۷ کتاب جذاب پیشنهادی برای گذراندن تعطیلات

اگر در دسته افراد کمال‌گرا قرار داشته باشید، پس همیشه به دنبال یک فرصت عالی برای کتابخوانی هستید. تعطیلات بهترین فرصت برای تمرکز و کتابخوانی است. در این مقاله از مجله پلازیو ۷ کتاب جذاب ایرانی و خارجی از نویسنده‌‌های مطرح به شما معرفی شده که هرکدام می‌توانند شما را درگیر یک تجربه جالب و شگفت‌انگیز کنند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مرشد و مارگاریتا اثر میخائیل بولگاکف

مرشد و مارگاریتا اثر میخائیل بولگاکف کتاب ایرانی و خارجی

معرفی رمان‌های پرفروش خارجی

مرشد و مارگاریتا یکی از بحث‌برانگیزترین رمان‌های روسی است که برخلاف آثار ادبی نویسندگان اهل روسیه چندان خشک و بی‌روح نیست؛ به‌خصوص آنکه که بولگاکف سه داستان موازی را با هم پیش می‌برد و هرچه به پایان نزدیک می‌شوید داستان‌ها بیشتر به هم پیوند می‌خورند و هیجان بیشتری می‌گیرند. سه داستان سفر شیطان به مسکو، به صلیب کشیده شدن مسیح در «اورشلیم» و داستان عشق مرشد و مارگاریتا در این کتاب به نقد فضای استالینی می‌پردازد. مرشد و مارگریتا را به خاطر مفاهیم فلسفی‌اش در بستر سوررئال، باید با حوصله و سر فرصت خواند. البته اگر علاقه‌مند به تماشای فیلم باشید می‌توانید اقتباسی از این کتاب را در فیلمی به همین نام ساخته یوری کارا (۱۹۹۴) ببینید. 

مطلب پیشنهادی
پرفروش‌ترین کتاب‌های روان‌شناسی موفقیت

بلندیهای بادگیر اثر امیلی برونته

بلندی‌های بادگیر اثر امیلی برونته کتاب ایرانی و خارجی

معری بهترین کتاب ایرانی و خارجی

بلندی‌های بادگیر یک عاشقانه کلاسیک انگلیسی است که اولین بار در سال ۱۸۴۷ منتشر شد. هرچند که از نگارش این کتاب ۱۵۰ سال گذشته و ممکن است با فضای امروز همخوانی نداشته باشد اما همچنان مخاطبان خود را دارد. داستان این کتاب از جایی شروع می‌شود که آقای لاک‌وود عمارتی را اجاره می‌کند تا از هیاهوی شهر دور بماند. کنجکاوی او درباره صاحبخانه‌اش آقای هیث‌کلیف باعث می‌شود تا لاک‌وود از خدمتکارش بخواهد سرگذشت هیث‌کلیف را تعریف کند. نحوه روایت داستان از زبان خدمتکار و لاک‌وود سیر داستان را می‌سازد. تاثیر زندگی شخصی نویسنده بر این کتاب را نمی‌توان نادیده گرفت زیرا برونته در جامعه‌ای زندگی می‌کرده که در آن ازدواج‌ها و مرگ‌های زودهنگام رخ می‌داده و درونمایه داستان را تشکیل می‌دهد.

جای خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی

جای خالی سلوچ اثر محمود دولت آبادی

پرفروش‌ترین رمان‌های ایرانی

اثر درخشان محمود دولت‌آبادی، رمانی رئالیستی و غم‌آلودی است که در ۷۰ روز خلق شده و توصیفات قوی و پررنگی دارد. همان‌طور که از نام کتاب مشخص است، داستان درباره شخصی به نام سلوچ است که یک روز خانواده خود را در روستایی کویری و خشک ترک می‌کند. در این کتاب، همسر سلوچ، شخصیت اصلی داستان است که باید با این شرایط سخت کنار بیاید. همسر و فرزندان سلوچ هرکدام سهمی از داستان را پیش می‌برند؛ حتی شخصیت سلوچ نیز با این که در همه داستان اثری از او نیست آشکار می‌شود. روایت جای خالی سلوچ، بار سنگینی را نشان می‌دهد که روی دوش زنان است. همان‌طور که گفته شد داستان در فضای رئال اتفاق می‌افتد و دردها و رنج‌ها و مکالمات آنقدر طبیعی است که با خواندن این کتاب یک زندگی جدید را تجربه خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی
با این کتاب‌ها استرس خود را مدیریت کنید!

چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم اثر زویا پیرزاد

چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم اثر زویا پیرزاد

بهترین رمان‌های ایرانی

رمان چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم، روایت کشمکش‌های درونی یک زن ارمنی است که درباره زندگی ۱۷ ساله خود با همسرش آرتور دچار شک و تردید شده است. گلاریس همراه همسر و فرزندانش در آبادان یک زندگی معمولی و خالی از هیجان را سپری می‌کند اما با سکونت مردی به نام امیل در همسایگی آنها، نگاهی دوباره به لایه‌های پنهان زندگی خود می‌اندازد. زندگی روزمره گلاریس با وجود امیل که همسر خود را از دست داده، دستخوش تغییراتی می‌شود و هر دو را بر سر یک دوراهی قرار می‌دهد. تمام جذابیت این رمان فارسی، توصیف شخصیت‌ها و صحبت‌های راوی با خود است. چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم یک رمان زنانه و پر از دغدغه‌ها و ظرافت‌های فکری مربوط به زنان است و مردان کمتر با آن ارتباط برقرار می‌کنند.

خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر

خشم و هیاهو اثر ویلیام فاکنر

بهترین کتاب‌های خارجی پرفروش

کتاب خشم و هیاهو داستان زوال خانواده کامپسون در می‌سی‌سی‌پی است. این کتاب در چهار فصل و چهار روایت از زبان کونتین، جیسون و بنجامین پسران خانواده و دلسی مستخدم خانه نوشته شده است. بنجی که فصل اول با روایت او شروع می‌شود مبتلا به اوتیسم است. او مدام در گذشته سیر می‌کند. فصل دوم این کتاب از زبان کونتین نقل می‌شود که علاقه‌ای خارج از عرف به خواهرش کدی دارد. فصل سوم از زبان جیسون برادر بدجنس خانواده روایت شده که مدام در حال نقشه کشیدن برای آینده است. فصل آخر نیز زبان دانای کل دارد و مستخدم خانه کامپسون‌ها آن را تعریف می‌کند. خواندن این کتاب به دلیل روایات متعدد آسان نیست. پازل‌های این کتاب به یک ذهن پویا نیاز دارد که بتواند بخش‌های مختلف داستان را کنار هم بگذارد. این کتاب به گفته ویلیام فالکنر داستان آدم‌هاییست که مدام “می‌خواهند بگویند” اما نمی‌توانند.

اتحادیه‌ ابلهان اثر جان کندی تول

اتحادیه‌ ابلهان اثر جان کندی تول کتاب ایرانی و خارجی

معری بهترین کتاب ایرانی و خارجی

این کتاب در سال ۱۹۸۱ جایزه پولیتزر را به دست آورد اما بیشتر از اینکه خود کتاب مخاطبان را شگفت‌زده کند نحوه مرگ نویسنده کتاب، مردم را در حیرت فرو برد. تول ۹ سال قبل از چاپ کتابش به زندگی خود پایان داده بود. اتحادیه ابلهان درونمایه طنز دارد اما طنز تلخ. در این کتاب داستان پسری آرمان‌گرا را خواهید خواند که نسبت به همه چیز معترض است، خود را منجی می‌بیند اما کاری برای نجات خود انجام نمی‌دهد. شخصیت اصلی داستان،  ایگنیشس، در فضایی پر از جهل و نادانی زندگی می‌کند و علی‌رغم کتاب‌های فلسفی بسیاری که خوانده است نمی‌تواند جلوی تضادهایی که بین جامعه و او وجود دارد بایستد. ابتدای کتاب با این جمله آغاز می‌شود: وقتی نابغه‌ای حقیقی در دنیا پیدا می‌شود می‌توانید او را از این نشانه بشناسید: تمام ابلهان علیه او متحد می‌شوند.

خانه کاغذی اثر کارلوس ماریا دومینگث

خانه کاغذی اثر کارلوس ماریا دومینگث

بهترین رمان‌های ایرانی و خارجی

خانه کاغذی یکی از رمان‌های کوتاهی است که با روایت مختصری از زندگی زنی به نام بلوما آغاز می‌شود. این زن استاد رشته زبان انگلیسی است که هنگام عبور از خیابان، وقتی که در حال خواندن شعری از ایمیلی دیکنسون است با ماشینی تصادف می‌کند. داستان به تدریج وارد زندگی شخصیت‌های دیگر می‌شود از جمله کارلوس بروئر که شیدای کتاب است و عشق بی‌حد و اندازه‌ای به کتاب دارد. خانه کاغذی حول رابطه بروئر و کتاب‌هایش شکل می‌گیرد که از زبان افراد مختلفی که در برهه‌های مختلف با او بوده‌اند نقل می‌شود.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
اشتراک‌گذاری

خرید انواع کتاب‌

مشاهده تمام محصولات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *